Glasgow-i klímacsúcs, tüntetés a budai Várban. Mi a közös ebben, és mi a köze a Kiserdő Egyesületnek mindehhez? Előbbihez ma már minden földlakónak köze van, és mi itt, elsősorban IX. és XIX. kerületi lakosok mindent megteszünk azért, hogy megvédjük a Határ úti Kiserdőt, aktívan foglalkozunk a klímaváltozással szorosan összefüggő adaptációval (a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás) és mitigációval (a klímaváltozás okozta problémák enyhítésével) – ez a két kifejezés sajnos a hétköznapjaink része most már. Egyszerűen azzal, hogy védjük, gondozzuk a Kiserdőt, ismerkedünk vele. De vissza Glasgow-ba: két egyesületi tagunk, Tracey Wheatley és Ferenczi István is járt a klímacsúcson, közvetítettek, cikkeket közöltek a helyszínről. 

A budai Várbeli események közelebbi “rokonaink”. Eddig a nyílt véleményformálástól tartózkodtak, más szakmák, nem-építészethez köthető csoportokhoz nem kapcsolódtak, de végre ezúttal igen – kik azok? Hát az építészek! Létrejött a Huszonkettesek csoportja: 22 bátor építész, akinek elege lett abból a műemléki, környezetvédelmi dúlásból és közpénzégetésből, ami a várban “fejlesztés” címen folyik több mint fél évtizede, és összefogtak a Stop! Kiemelt Beruházások nevű, Civil Kollégium Alapítványos munkacsoporttal, hogy demonstráljanak a helyszínen. A Stop! KB-seket Németh Krisztina és Molnár Szilvia kiserdősök erősítették, mivel ebben a munkacsoportban olyan civil szervezetek tagjai vesznek részt, akik beruházáskárosultak (balatoniak, gödiek stb.), és azok a beruházások, amik a lakóhelyeiket lehetetlenítik el, mind ún. nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások.

Ilyen a Galvani híd (felnőtt nevén az Új Duna-híd) projekt is. Így függ össze, így kapcsolódik egy sor civil tiltakozás. A Vár épül (láthatóan épül, de alapvetően leépülés ez, ezt egy jelentős szaktekintélynek, Lővei Pálnak el lehet hinni). A mi Galvani ügyünk meg áll. Továbbra is szünetel a környezeti hatásvizsgálati eljárás, továbbra sincs pénz erre az egész beruházásra, a Csepel-szigeti “gigaparkról” vannak híradások, de a hídról és a kapcsolódó infrastruktúráról nem hallani mostanában semmit – valószínűleg a választásokig jelentős galvanis hírre nem számíthatunk. 

Ami nem megerősített információk alapján éledezni látszik a Főváros részéről, az a Munkáskörút (vagy Munkás körút, a fene tudja…) projekthez kapcsolódó hidak, úthálózat vizsgálata, ami arra késztetett bennünket, hogy amennyiben az időnk és a Covid-helyzet úgy engedi, akkor csinálunk, legkésőbb jövő tavaszig egy jó kis gopro videót arról, hogy merre is menne az a bizonyos körút?

Képek forrása:  

Glasgow-i kép: Szeretlek Magyarország online

Budai Vár demonstráció, fotós: Egyed Péter

dokumentumfotó: Kiserdő Egyesület

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük